Pozytywne zaskoczenie.

1 minute read

Ostatnio na blogu zrobiło się dość cicho, tak jakoś nie miałem sił by cokolwiek napisać przez prawie trzy tygodnie. Aktualnie jednak uporałem się już z kilkoma większymi mniejszymi sprawami i mam nadzieję, że wpisy zaczną się pojawiać częściej:)

Jedną z tych większych spraw było pisanie pracy inżynierskiej i to właśnie przy jej pisaniu zostałem pozytywnie zaskoczony z strony firmy Rocket Division. Firma ta stworzyła takie małe narzędzie Starwind iSCSI Target, który odpowiada za wystawienie zasobów iSCSI. Funkcjonalność, która mnie interesowała jest płatna dlatego ściągnąłem sobie trial. Jak to zwykle bywa pracy nie pisze się w 14-30 dni tylko trochę dłużej. Po trzydziestu dniach kiedy zacząłem składać wszystkie puzzle w jeden obrazek okazało się, że program wygasł.

Po kilku godzinach miałem trzy opcje do wyboru:

  • reinstalacja głównego kontrolera z programem StarWind - niestety nie miałem snapshotu z przed instalacji programu :( Proces instalacji może i krótki ale komu by się chciało:)
  • ściągnięcie czegoś co obejdzie zabezpieczenia – wszystko fajnie jednak nie po to staram się utrzymywać legalne oprogramowanie, żeby teraz nagle szukać cracka.
  • napisanie do firmy o dodatkową licencje:)

 

Po kilku chwilach miałem już wyskrobany mail do firmy Rocket Division, w którym napisałem do czego wykorzystuje ich program oraz grzecznie zapytałem czy mogę dostać licencje na dodatkowe 30-60 dni:) Po paru dniach dostałem odpowiedź od jednego z pracowników ( nie wiem czy nawet nie CEO :). Po następnych pięciu godzinach Pani z działu wsparcia przysłała mi licencje ważną do końca marca:)

Tak więc mam kolejny argument w rozmowach z znajomymi , że można być legalnym. Bardzo często wśród studentów panuje stwierdzenie, że jak projekt trzeba zrobić w programie za $$$, to można ściągnąć specjalną “studencką wersje”. Jednak czy nie lepiej wcześniej spróbować napisać do firmy z prośbą o klucz na określony czas? 

 

PS.

Podejrzewam, że duże firmy mogą nas zbyć dość szybko lub odpowiedzieć dopiero po 2-3 tygodniach, jednak mimo wszystko polecam spróbować:)

Tags:

Updated: