Nie zapominaj o dokumentacji.

1 minute read

Ostatnio przygotowując obrazy na laboratoria, powstała potrzeba stworzenia małej instalacji Windows 2003 Server. Sprawa dość prosta 2,5GB dysk szybka instalacja systemu. Dogranie niezbędnych aplikacji (newSid, Res Kit, Supp Tools, etc). Potem szybkie wrzucenie obrazu na serwer i włala można wracać do innych obowiązków.

Po pewnym czasie zaszła potrzeba by studenci wypromowali maszynki do roli kontrolera domeny. Promocja przebiegała bez problemu. Instalator zakończył proces promocji bez błędów, przynajmniej tak oznajmił:) Jak się potem okazało kontroler ładował się bardzo długo, nie było możliwości otwarcia domyślnych polis domeny, etc.

Po około 8h pracy, rozpinaniu wszystkiego, sprawdzaniu logów, szukania porad na stronach technetu i eventid.net udało się znaleźć przyczynę takiego zachowania:( Była ona dość błaha, podczas promocji do roli kontrolera domeny system miał tylko 499 MB wolnego miejsca. Zgodnie z tym co jest napisane w dokumentacji do Active Directory. Minimalnie MUSI być 512MB wolnego miejsca. Jeśli będzie mniej to instalator przeprowadzi proces promocji jednak sam kontroler nie będzie działał prawidłowo.

Swoją drogą szkoda, że w takiej sytuacji dcpromo nie krzyczy jakimś ładnym komunikatem: “brak wystarczającej ilości miejsca na dysku”. 

P.S.

Wszyscy zapomnieli o sprawdzeniu wolnego miejsca na dysku, bo w sali obok identyczna konfiguracja działała bez problemu. Był tylko jeden szczegół w drugiej sali było 256MB RAM a nie 512. Tak więc plik wymiany był mniejszy i dcpromo miało wystarczającą ilość wolnej przestrzeni:)