File in use.

1 minute read

Czasem zdarza się, że podczas próby usunięcia lub skopiowania pliku, katalogu  pojawia się komunikat:

W Internecie jest dostępna masa programów, które potrafią usunąć taki problem w przeciągu kilku minut. Niestety większość z nich musi zostać zainstalowana na naszym komputerze i czasem wymaga restartu systemu:( Tymczasem z strony Sysinterlnals możemy pobrać sobie darmowe narzędzie Process Explorer, które ma masę ciekawych funkcji (taki zaawansowany menadżer zadań).  Jedną z ciekawszych funkcji jest wyszukiwanie procesów, które wykorzystują nasz plik lub katalog:) Pod spodem prosty sposób odblokowania pliku, który jest aktualnie zablokowany przed usunięciem lub kopiowaniem.
Małe HowTo:


  1. Z komunikatu, który został pokazany wyżej zapisujemy sobie nazwę pliku lub katalogu, którego nie możemy zmienić. W naszym przypadku jest to folder Plik.
  2. Uruchamiamy Process Explorer.
  3. Przed rozpoczęciem pracy warto sobie włączyć dolny panel (Ctrl+L lub View->Show Lower Panel).
  4. Z górnego menu wybieramy Find –> Find Handle or DLL… (lub szybciej Ctrl+F).


     
  5. W nowo otwartym oknie wpisujemy nazwę szukanego pliku (1) lub katalogu, klikamy Search (2) i w liście wyszukujemy proces, który wykorzystuje nasz plik lub jeden z plików w naszym folderze (3).


  6. Następnie klikamy dwukrotnie na dany proces i wracamy do okna Process Explorera. W tym momencie możemy albo zamknąć nasz wskaźnik do katalogu czy pliku (1) albo po prostu zamknąć odpowiedni program ( w naszym przypadku notepad).

  7. Po odblokowaniu naszego pliku lub folderu możemy go spokojnie usunąć.