Dlaczego Office 2007/2010 “psuje” pliki ODS.

1 minute read

Jeśli ktoś planuje instalacje Office 2007 z SP2 dla pełnego wsparcia ODF to polecam dodatkowo zainstalować dodatek Sun’a. Jak na razie Office 2007 jak i 2010 nie wspiera standardu ODF 1.2. Standard ten aktualnie jest w końcowej fazie zatwierdzania przez OASIS.

Z tego co udało mi się wyczytać na blogu Doug’a Mahugh’a Microsoft nie ma planów wprowadzenia obsługi nowej wersji otwartego formatu przed jego ostatecznym zatwierdzeniem. Jest to trochę irytujące dlatego, że ODF 1.0 czy 1.1 nie zawiera wzmianki o tym jak mają wyglądać formuły matematyczne. Czyli tak na chłopski rozum: Jeśli ktoś stworzy sobie jakąś funkcje np. SUM w OpenOffice i będzie próbował ja odczytać w Office 2007/2010 to próba ta zakończy się niepowodzeniem. Btw. żeby nie było podobne problemy są między innymi pakietami biurowymi.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że zatwierdzenie ODF 1.2 nie zostanie przesunięte a Microsoft w miarę szybko wdroży pełne wsparcie dla nowej wersji standardu.

Swoją drogą taka ciekawostka: Jedne firmy wdrażają do swoich produktów standardy, które są jeszcze w tak zwanej formie “draft” (Cisco i draft 802.11n) a inne czekają do finalnej publikacji standardu. Nie wiem jak wy ale ja osobiście wolałbym mieć wsparcie niegotowego standardu niż wykorzystywać wtyczki firm trzecich.

PS. Oczywiście Office nie psuje plików w formacie ODF. Po prostu nie jest dostosowany do odczytywania informacji dorzuconych przez inne programy biurowe.