VCP550D i nowa polityka VMware

1 minute read

Zbyt dużo informacji na skrzynce zawsze kończy się źle:-) Przez ostatni rok subskrybowałem sobie sporo różnych newsletterów, powiadomień, itd. Niestety zbyt duża liczba maili z słowem VMware w tytule kończyła się częstym usuwaniem nagromadzonych informacji. Jak to zwykle bywa na pierwszy rzut poszły wiadomości bardziej istotne typu: cert expiration i takie tam. No i niestety dopiero na końcu zeszłego tygodnia natrafiłem na wiadomość o wygasaniu certyfikatów. Tak w skrócie VMware od 10 marca 2015 wprowadza nową politykę ważności certyfikatu. W skrócie certyfikaty są ważne dwa lata. W tym czasie trzeba zdać inny certyfikat lub odnowić ostatni by wydłużyć okres ważności. Jeśli certyfikaty nam wygasną to niestety aby je ponownie uzyskać trzeba zgłosić się na kurs, a potem zdać egzamin. 

Zmiana polityki jest tłumaczona faktem, że jeśli ktoś nie używa technologi przez dwa lata to automatycznie traci on wiedzę na temat produktu. Podejście może i słuszne, jednak tez miany mogły być wprowadzone troszkę później. Vmware vSphere 6.0 jest już w wersji RTM, niestety nie ma do tej wersji egzaminów. Czyli jeśli ktoś ma ważny certyfikat z 5.1 lub 5.5 to musi je odnowić by móc dalej się nimi chwalić. 

W moim przypadku wystarczyło tylko podejść do VCP 550D, egzamin aktualizujący z 5.1 do 5.5. Wydawało mi się, że zmian między tymi wersjami było mało, jednak jak się człowiek wczyta w blueprinta to jest tam trochę nowości o których zapomniałem. Egzamin jest stosunkowo krótki i można go zdać z domu, tak więc jeśli nie chcesz stracić certyfikatu to warto do niego podejść. Za jedyne 95$ dostaniemy 1,5h quiz, który można zdać z domu lub pracy.