Internet Explorer –ulubione strony.

1 minute read

Internet Explorer ma bardzo fajnie zaprojektowany mechanizm ulubionych stron. Podczas dodawania strony do ulubionych IE tworzy skrót do wybranej strony w katalogu “c:\Użytkownicy\Login\Ulubione” . W sumie dość prosty mechanizm, który się sprawdza. Niestety jeśli przez przypadek użytkownik utraci prawo zapisu w swoim folderze to przeglądarka zachowuje się bardzo ciekawie :)
W przypadku IE 7.0 dostaniemy komunikat:

Przyznam się, że gdy po raz pierwszy zobaczyłem ten błąd to spędziłem trochę czasu nad wygłówkowanie co jest nie tak. Dopiero po kilku próbach udało się znaleźć przyczynę.
Idąc z duchem czasu przy okazji świątecznej aktualizacji domowego desktopa uaktualniłem IE z wersji 8 na 9. Nowsza wersja, co prawda jeszcze beta, powinna działać lepiej Zachowanie 9.0 jest dość ciekawe:
  1. Jeśli użytkownik stracił całkowicie uprawnienia do folderu ulubione, to podczas przeglądania ulubionych lub dodawania nowych stron dostaniemy komunikat o braku uprawnień i prośbę o ich zmianę.
  2. Jeśli użytkownik jest właścicielem katalogu to IE uzupełni uprawnienia, które są potrzebne.
  3. Jeśli natomiast użytkownik nie będzie właścicielem folderu ale będzie miał prawa do odczytu to przeglądarka nie wyrzuci żadnego błędu oraz nie doda strony do ulubionych.
Uwaga zgłoszona więc pozostaje mieć nadzieję, że wreszcie zostanie to poprawione i miejmy nadzieje, że zamiast nieokreślonego błędu pojawi się komunikat o braku uprawnień na folderze ulubione.