Nie, tym razem nie będzie o porządkach na moim dysku, tylko o pewnej opcji w Thunderbird. Jakoś ostatnio z znajomym w pracy zastanawialiśmy się jak to jest z tym porządkowaniem katalogów w skrzynce. Padło kilka tez z mojej strony:

 • Kompresja folderów,

 • Czyszczenie jakiś pozostałości i układanie w uporządkowaną całość.

Nie będąc pewnym sposobu działania tej opcji, popatrzyłem sobie na bazę wiedzy mozilli i już wiem jak to działa. Kompaktowanie to nic innego jak usuwanie starych wiadomości, które zostały już usunięte wcześniej przez użytkownika.

Ktoś może zapytać skoro użytkownik usunął te wiadomości dlaczego je jeszcze raz usuwać?

Jak się okazuje programy pocztowe aby zwiększyć wydajność nie usuwają natychmiast wszystkich wiadomości. Raczej starają się dopisać do wiadomości pewną flagę, która świadczy o tym, że wiadomość została usunięta i nie ma być widoczna.Gdy jednak zabraknie nam miejsca lub trafimy na czas kiedy harmonogram zadań powie programowi czyść foldery, to wtedy zaczyna się zabawa na bazie danych lub plikach na dysku. Jest to zrozumiałe, po co za każdym razem przeorganizowywać strukturę, przebudowywać indeksy, zmieniać dodatkowe flagi skoro można to zrobić raz na jakiś czas a porządnie. To tak jak z wybieraniem pieniędzy z bankomatu:) Można co dziennie chodzić i wybierać po 20zł z prowizją 5zł albo iść raz na tydzień, wybrać 140zł i zapłacić też tylko 5zł prowizji. Prowizje w przypadku naszych maili gra czas dostępu do programu podczas porządkowania folderów.

Jeśli komuś częstotliwość kompaktowania  nie odpowiada i wolałby sobie to zmienić to:

 1. Otwieramy sobie TB

 2. Wybieramy Narzędzia-> Opcje

 3. W nowym oknie wybieramy zakładkę Za awansowane

 4. Potem wchodzimy w Sieć i miejsce na dysku

 5. W sekcji Miejsce na dysku zaznaczamy "Automatycznie porządkuj foldery, gdy zaoszczędzi to więcej niż" i tutaj podajemy wielkość w kilobajtach.

 6. Po naciśnięciu OK, program zabierze się za porządki:)

Poza tym, można to robic ręcznie:

 1. Klikamy na folder, który chcemy uporządkować i potem klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy Porządkuj Folder

Jeśli ktoś korzysta z IMAP to może sobie włączyć opcje oszczędzająca ilość wysyłanych informacji do skrzynki:

 1. Wchodzimy w właściwości kont ( Narzedzia -> Konfiguracja kont)

 2. Wybieramy ustawienia serwera na wskazanej skrzynce

 3. Zaznaczamy opcje "Wyczyść folder Inbox przy wyjściu"

Czasami kompaktowanie folderów może trwać długo, szczególnie jak ktoś sobie właczył tą opcje na słabym kompie zaraz po porządkowaniu skrzynki większej niż 2GB :)

Jeśli ktos miałby jakieś uwagi to będę wdzięczny, bo mogłem cos pominąć:)