8-9 październik, 100 sesji tematycznych, 3000 osób, PKiN w Warszawie. Tak krótko można powiedzieć o MTS 2008. Był to pierwszy MTS na którym byłem i bardzo mi się spodobał. Mnóstwo osób, które kojarzyłem w jakiś sposób z forum lub z ich własnych blogów.

Mimo, iż nie na każde pytanie udało mi się uzyskać odpowiedzi od ekspertów to mimo wszystko kontakt i krótka rozmowa z nimi rozwiała mi kilka problemów nad którymi się zastanawiałem.

Może w skrócie o sesjach na których byłem:

 • Sesja generalna (otwierająca) - według mnie sesja zbyt długa o ile rozmowa z sponsorami Dell oraz Intel była OK, to o tyle pokaz wstążki można sobie było darować, Panu z telekomunikacji też dziękujemy:( Jeśli telekomunikacja była sponsorem to należało ją zaprosić z przedstawicielami Dell i Intel na środek. Tak tylko gość patrzył jak ludzie wychodzą:(

 • Windows Server 2008 Active Directory Domain Services (What’s new) John Craddock, Sally Storey -co tu dużo mówić, John Craddock pokazała kawałek fajniej funkcjonalności, o której nie wiedziałem. Szkoda że tak mało mówiła Sally Storey:) Ogólnie sesje oceniam wysoko i uważam, że warto było na nią iść.

 • Configuring Hyper-V for High Availability Ralf Schnell - Tutaj też było bardzo ciekawie. Szkoda, że sesja była tak krótka, bo naprawdę pokazywany temat był bardzo interesujący. Co prawda wydaje mi się, że w niektórych aspektach Pan Ralf się trochę mylił, ale muszę to sprawdzić.

 • Monitorowanie aktywności na SQL Server 2008 Paweł Potasiński, Marek Adamczuk - niestety tutaj muszę się przyznać spodziewałem się czegoś innego. Sesja była bardziej dla programistów niż administratorów, dlatego nie wiele po niej wiem. Oczywiście prowadzący w bardzo fajny sposób prezentowali temat, jednak nie była to sesja dla mnie.

 • Replikacja katalogu od podszewki Tomasz Onyszko - sesja Gibona mimo, że na końcu to była ona chyba najlepszą sesją tego dnia. Temat opisany dość ciekawie i szczegółowo, wszystko wyłożone na tacy, dema też niczego sobie. Szkoda, że tak krótko :(

 • Katalog w domu i zagrodzie Tomasz Onyszko - piękne rozpoczęcie drugiego dnia konferencji. Znowu dużo przydatnych informacji dla ludzi, których interesuje tematyka Active Directory. Kolejna sesja na, którą wyczekiwałem przed samym MTS. Co prawda sporą część rzeczy poznałem już wcześniej, mim. z blogu Tomka, jednak mimo to sesja była super.

 • Zasadzki systemowe w Windows Server 2008 Grzegorz Tworek - Do sesji Grzegorza naprawdę nic nie mam jednak Dema Pauli (przynajmniej część ) można było sobie darować. Wiem, wiem za dużo czytam ostatnio o Viscie i 99% tych trików była mi znana.:( Ogólnie sesja na plus.

 • Windows 2008 RODC Benefits and Caveats John Craddock, Sally  Storey - Sesja na plus. Poza tym po obiedzie ciężko myśleć o nowinkach, jednak jak zwykle duet prowadził sesje bardzo ciekawie i humorystycznie (  " Jedno piwo proszę :)"). Temat wart uwagi.

 • Instalacja i zdalne zarządzanie Server Core Tomasz Krajewski - co niektórzy się chyba podenerwowali i nie wiedzieli jak w taksmgr zlokalizować proces na podstawie widocznej aplikacji :( Na core już trochę pracowałem więc sesja była dla mnie mało interesująca. Sesja dość dobra dla osób, które Core widziały tylko w gazetach.


Dodatkowo na plus była na pewno lokalizacja co prawda wolałbym aby MTS był w Krakowie, jednak PKiN był ok.

Co na minus:

 • Kolejki - jest to zrozumiałe bo ciężko zapanować nad 2600 ludzi, może gdyby część sesji była poprzesuwana ( jeśli są 4 sesje w tym samym czasie to 2 z nich zaczynają lub kończą się ciut później) wtedy może jakoś byłoby mniej osób na korytarzach.

 • Czy na identyfikatorach musiało być sala A,B,C.... Wydaje mi się, że nazwanie sal tak jak się normalnie nazywają ( sala 1,2,3) ułatwiło by poruszanie i lokalizacje sal.

 • Papierowe tace były zbyt mało stabilne, przez co dużo osób rozlewało sos na parkiet:(

 • Brak imprezy społeczności wss:(


To chyba na tyle:) Według mnie MTS 2008 zdecydowanie na plus. Za rok raczej na 99% pojawię się na kolejnym. Mam nadzieję, że spotkam wtedy większą liczbę znajomych.