Ostatnimi czas dość głośno zrobiło się w sprawie preinstalowanych Windowsów. Przyznam się, że staram się śledzić wszystkie newsy na znanych mi stronach i zastanawiam się dlaczego połowa Polaków nie umie myśleć??

Skoro naród ma żal do pre instalowanych systemów to dlaczego nie obwiniają producentów?? Dlaczego nikt nie wystosuje petycji do takich firm jak HP, Dell, Sony, Asus, IBM. Przecież to w ich gestii jest by klient był zadowolony. To oni powinni zapewnić możliwość kilku modeli danego komputera (z systemem, bez systemu). Prawdopodobnie UOKiK chciało jak najniższym kosztem załatwić sprawę. Zawsze to lepiej obwiniać jedną dużą firmę, która jest monopolistą ( inaczej na nich patrzy KE) niż 50-100 firm, które sprzedają zestawy komputerowe lub notebooki.

Jak możemy przeczytać w oświadczeniu Microsoft'u: "umowa z producentem sprzętu komputerowego nie zabrania mu instalowania systemów innych niż Windows". Patrz serwery HP, IBM lub Sun, gdzie mamy duże pole wyboru:

  • bez systemu

  • z Windows Server XXXX

  • z Red Hat Linux Ent X.X

  • z SLES X.X

  • z Auixem

  • z HP-UX

  • z Solarisem


Skoro jest taki wybór na rynku serwerów, to dlaczego nie jest podobnie z komputerami PC lub notebookami?

Odpowiedź jest prosta. PC lub notebooki są dedytkowane dla normalnych ludzi a nie tylko dla specjalistów. Producent chce odciążyć zarówno użytkownika jak i swoje Call Center od generacji zbędnych problemów.

Drugą, rzeczą jest fakt, że modele z system Windows schodzą dużo łatwiej niż inne wersje. Ludzie są przyzwyczajeni do tej rodziny systemów. Należy tez pamiętać, że duża część użytkowników Linux'a  ma gdzieś postawionego windows'a by odpalić niektóre gry lub aplikacje.

Ktoś może mi zarzucić, że jestem zwolennikiem Microsoft i dlatego tak piszę. Owszem używam i lubię ich system. Ale jeśli miałbym kupić nowego notebooka, to na pewno kupiłbym go bez systemu.

Dlaczego?? Wole dopłacić i kupić osobny system niż używać systemów branchowanych przez producenta (masa zbędnych aplikacji).

Dodatkowo modele z innymi systemami wymusiły by nową konkurencje dla Microsoft'u, co mogłoby dość pozytywnie wpłynąć na nowe produkty kochanego giganta. Jak to ktoś ładnie powiedział zdrowa rywalizacja jest zawsze wskazana.:)